GENERAL |
|
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Elite Dragonfly |
| Model | Elite Dragonfly G2 |
| OS Version | Windows 11 pro |
| Warranty | 7 Days Check Warranty |
PROCESSOR |
|
| Processor | Ci5 11th Gen |
| Processor Speed | 1135G7 Intel® Core™ i5 2.4GHz (up to 4.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 8 MB L3 cache, 4 cores) |
| Processor Cache | 8 MB |
DISPLAY |
|
| Screen Size | 13.3 inch Multi Touch Screen |
| Screen Resolution | 1920*1080 Full HD IPS Display |
MEMORY & STORAGE |
|
| Ram | 16GB |
| SSD | 256GB NVME |
GRAPHICS |
|
| Graphics Card | Integrated Graphics |
| Graphics Card Details | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Graphics Card Memory | Shared Upto 8GB |
CONNECTIVITY |
|
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes, HD Cam |
| USB3.1 | 1 Port |
| USB Type C | 2 Thunderbolt™ 3 with Power Delivery and DisplayPort |
KEYBOARD & SECURITY |
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
OTHER |
|
| Other Features | Ultrabook, X360 Touch Screen |

Imagine this laptop is your chill college buddy – reliable, fun to hang out with, and can pull off a surprise outfit change (sort of). That’s the HP Elite Dragonfly G2 Core i5 11th Gen in a nutshell. Here’s the lowdown: